ANUNȚURI
  • Sâmbătă începe la Târgoviște a șasea ediție a Festivalului Medieval Dracula

    Sâmbătă începe la Târgoviște a șasea ediție a Festivalului Medieval Dracula.
    Festivalul va cuprinde tabere medievale, un Târg de Rusalii, spectacole de teatru și dans, conferințe pe teme istorice. Accesul este liber, iar toate evenimentele vor avea loc la Curtea Domnească.
    Organizat de Consiliul Local și Primăria Târgoviște alături de Teatrul Tony Bulandra, în parteneriat cu Consiliul Județean Dâmbovița, Centrul Județean de Cultură și Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”, festivalul pune în valoare trecutul istoric valoros al fostei cetăţi de scaun şi aduce în faţa publicului şi file din istoria Ţării Româneşti.

    Festivalul Medieval Dracula Târgovişte, 15-16 iunie 2019

    Festivalul Medieval Dracula Târgovişte, 15-16 iunie 2019

     Programul celor două zile ale Festivalului Medieval Dracula:

    SÂMBĂTĂ, 15 iunie

    10.30 – 23.00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

    10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

    11.30 – Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

    11:30 – Conferință pe teme istorice: ”Cei 33 de domnitori feudali valahi” și momente artistice susținute de elevii Palatului Copiilor, eveniment organizat de Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică din cadrul Primăriei Municipiului Târgoviște – locație: Sala de Conferințe a Muzeului Tiparului și Cărții Vechi

    13:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

    13:30 – Pauză

    15:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

    16:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Nomen Est Omen

    18:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Cimpoierii de Transilvania

    18:15 – Deschidere oficială festival

    18:30– ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

    19:00 – ”DANSUL PÂNZELOR” și ”Dansul spadelor” – Moment coregrafic susținut de artiști ai trupei Anacronism

    19:30 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

    20:00 – Concert eveniment: Trupa ”Huniadi Cantores”, Cimpoierii de Transilvania și Trupa ”Trei Parale”

    22:30 – Spectacol cu foc – trupa Piro

    DUMINICĂ, 16 iunie

    10.30 – 23.00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

    10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

    11.00 – 19.00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

    11.00 – Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

    12.30 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

    13:00 Dansuri medievale cu artiștii trupei Anacronism, Paladinii de Medieș

    13:30 – Pauză

    15:30 – Muzică instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

    16.00 – Interactiv cu publicul –Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

    18.00 – ”DANSUL PÂNZELOR” – spectacol de dans și acrobații cu pânze – Anacronism Sibiu

    18:30 – Recital de muzică medievală – formația Nomen Est Omen

    18.30 – Parada medievală ”Solie la Turnul Cetății” – Bd.Regele Carol I (Teatrul Tony Bulandra) – Bd. Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”

    19:30 – Moment solemn – Înmânarea soliei

    20:00 – Muzică vocal instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

    21:00 – Spectacol istoric ”Vlad Țepeș – răzbunarea” – cascadori și demonstrație dresură cai – un spectacol produs de Goldstone Film

    22:00 – Spectacol cu foc – trupa Piro

     

     

  • Duminică, 2 iunie, începe a IX-a ediţie a BABEL FAST

    Festivalul Artelor Spectacolului Târgovişte – BABEL FAST a ajuns la cea de-a IX-a ediţie. Este un festival internaţional, având în vedere nelipsitele, numeroasele şi exoticele prezenţe străine din cadrul fiecărei ediţii.
    La ediţia cu numărul IX vor participa 19 ţări: Cehia, Polonia, Rusia, India, Italia, Belgia, Algeria, Franţa, Germania, Marea Britanie, Scoţia, Anglia, Islanda, Macedonia, Israel, Iran, Coreea de Sud, Lituania şi România.
    Astfel, între 2 şi 9 iunie, vor avea loc reprezentaţii în următoarele spaţii: Sala Mare, Sala Oglinzilor, Amfiteatrul Liceului „Voievodul Mircea”, Casa Sindicatelor, Centrul Vechi, Piaţa Mihai Viteazul, Curtea Domnească, Parcul Chindia.

    Babel FAST Targoviste 2019

    Babel FAST Targoviste 2019

    PROGRAM BABEL 2019

    Duminică, 2 iunie

    15:30 Sala Mare a Teatrului Tony Bulandra, Deschiderea oficială
    16:00 Sala Mare, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Crimă și pedeapsă, regia: Dumitru Acriș, aprox. 1h
    17:30 Amfiteatrul Liceului nr. 2, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Ziua aceea, regia: Oleg Eremin, aprox. 1h
    19:00 Piața Mihai Viteazul, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Nunta, regia: Kiril Vîtoptov, aprox. 1h 20:00 Casa Sindicatelor, Colonelul și păsările, regia: Vlad Popescu, Teatrul Ariel Râmnicu-Vâlcea, România; 2h 45 min. (fără pauză)

    Luni, 3 iunie
    11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
    12:00 Foaier, Indian Theatre – A journey from local to global, masterclass de Vidyanidhee Vanarase,
    India; 2h
    18:00 Sala Mare, M means Magritte, regia: Dimitry Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 1h
    19:30 Casa Sindicatelor, Piatra din casă, regia: Alexandru Dabija, Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești, România; 1h 30 min.
    21:30 Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, Parada Babel & Paradă Scena Kalejdoskop din Polonia; 1h

    Marți, 4 iunie
    11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
    12:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul est-european cu: Oleg Loevski, Dimitry
    Aryupin, Aleksandar Ivanovski, Inesa Pilvelytė, Piotr Kulczyk, Horațiu Mihaiu, Ovidiu Caița; 2h 18:00 Sala Mare, In transit, regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 1h
    19:30 Casa Sindicatelor, Julius Caesar, regia: Okbaoui Cheikh, Forssane el Rokeh, Adrar, Algeria; 1h 21:00 Piața Mihai Viteazul, The Heart of Don Juan, regia: Piotr Kulczyk, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

    Miercuri, 5 iunie
    11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
    12:00 Sala Oglinzilor, Yoga for performers, workshop, Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 3h
    18:00 Sala Mare, After, regia: Kim so jung, Sangsangchangkko (The Imaginary House), Coreea de Sud; 1h 10 min.
    19:00 Centrul Vechi, Fiecare duine (Fiecare om), regia colectivă PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min. 19:30 Piața Mihai Viteazul, Operativi!, regia: Mario Gumina, Eccentrici Dadaro, Italia;1h
    20:30 Casa Sindicatelor, Not a children`s game, regia: Albertas Vidžiūnas, Teatrul Alytus, Lituania, 1h 45 min.

    Joi, 6 iunie
    11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
    12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h
    16:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul contemporan cu: Jeungwoo Son, Hyungjong Song, Kim So Jung, Scott Johnston, Vidyanidhee Vanarase, Atsushi Kakumoto; 2h
    18:00 Amfiteatrul Liceului nr. 2, Smoke like a man, regia: Mickey Yonas, Yafit Levi, Israel; 1h 19:00 Centrul Vechi, Nunta, regia: Kiril Vîtoptov (Laboratoarele Babel – Imago)
    20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.
    21:00 Piața Mihai Viteazul, Pasărea de Foc, regia: Irina Niculescu, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 40 min.
    21:30 Sala Mare, ALBA, regia: Yves Marc, Thèâtre du Mouvement, Franța; 1h 15 min.

    Vineri, 7 iunie
    11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
    12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi
    Kakumoto, Japonia; 3h
    18:00 Casa Sindicatelor, CUBE, regia: Pavel Knolle, Teatrul Național din Praga – Laterna Magika, Cehia; 1h 19:00 Piața Mihai Viteazul, Fiecare duine (Fiecare om), PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min.
    20:00 Sala Mare, Medea Fantasy, regia: JeungWoo Son, The Nomad Production, Coreea de Sud; 1h 20 min.
    21:30 Piața Mihai Viteazul, Spectacol de Foc și Muzică Live, The HandPan Project, România; 1h

    Sâmbătă, 8 iunie
    11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
    12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h
    17:00 Sala Mare, Sonata Kreutzer, regia: Mc Ranin, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 1h 10 min.
    19:00 Casa Sindicatelor, Family Lear, regia: Lee Sunggu, Theater Company Gabyun, Coreea de Sud; 1h 40 min.
    20:00 Centrul Vechi, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.
    21:00 Piața Mihai Viteazul, Vernisaj de fotografie „In memoriam Sorin Radu”, The HandPan Project, Nomad Flames – spectacol de foc, muzică și dans; 1h

    Duminică, 9 iunie
    11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
    17:00 Sala Mare, We are made of star dust, regia: Scott Johnston, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște,
    România; 1h
    18:30 Curtea Domnească, Hamlet, regia: Kolbrún Björt Sigfúsdóttir, Brite Theatre, Anglia; 1h 20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.
    21:00 Curtea Domnească, Othello, după William Shakespeare, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h

  • MUZEUL – O POARTĂ SPRE LUMEA CUNOAȘTERII!

    Primăria Municipiului Târgoviște prin Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică a desfășurat în data de 15 mai 2019, în cadrul Centrului Național de Informare și Promovare Turistică Târgoviște ORA DE TURISM LOCAL, sărbătorind astfel Ziua Internațională a Muzeelor. Această acțiune se înscrie în obiectivul de promovare al Municipiului Târgoviște pentru cunoașterea și transmitrerea patrimoniului cultural generațiilor viitoare.

  • Călcȃnd pe urmele celor 33 de voievozi… Cunoaște locul unde trăiești!

    Primăria Municipiului Târgoviște, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița, organizează și în cursul anului 2019, prin Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică, proiecte educaționale cu tema „Călcând pe urmele celor 33 de voievozi… Cunoaște locul unde trăiești!”.
    Prin aceste proiecte se urmărește promovarea turistică a așezămintelor istorice și culturale de interes național în rândul elevilor dâmbovițeni, viitori ambasadori ai Municipiului Târgoviște.

    Astăzi, 8 aprilie, în Şcoala Gimnazială Căpşuna din comuna Cobia, ghizii Centrului Naţional de Informare Turistică Târgovişte au predat o altfel de lectie de istorie elevilor de clasa a VII-a.

    Pe 18 aprilie 2019, proiectul educațional cu tema „Călcând pe urmele celor 33 de voievozi… Cunoaște locul unde trăiești!” a ajuns şi la Colegiul Național „Nicolae Titulescu” Pucioasa. Activitățile interactive i-au incantat pe participanți – elevii frumoși și isteți de clasa a V-a.

    Proiectul educaţional „Călcând pe urmele celor 33 de voievozi… Cunoaște locul unde trăiești!” a ajuns pe 17 mai 2019 şi la Şcoala Gimnazială Valea Voievozilor.

    „Călcând pe urmele celor 33 de voievozi… Cunoaște locul unde trăiești!”, proiect educaţional al Primăriei Municipiului Târgovişte desfăşurat prin Biroului Protejarea Patrimoniului şi Dezvoltare Turistică, a ajuns pe 29 mai şi la Şcoala Gimnazială Teleşti-Ludeşti.

    Anul şcolar se închide în curând!
    Închidem şi noi seria proiectelor educaţionale la Târgovişte, Şcoala Gimnaziaă Ioan Alexandru Brătescu Voineşti desfăşurată în 31 mai 2019!

  • Municipiului Târgoviște participă de astăzi şi până duminică la Târgul de Turism al României.

    De astăzi şi până duminică, la Romexpo are loc ediția de primăvară a Târgului de Turism al României.

    Evenimentul, unul de referință pentru industria de turism din țara noastră, reunește agenții de turism, tur-operatori, autorități și asociații profesionale din turism, administrații locale dar și un număr important de vizitatori.

    Municipiul Târgoviște participă cu un stand expozițional generos, amplasat în sectorul B1-31, în cadrul căruia vor fi promovate monumentele istorice, Curtea Domnească, Turnul Chindiei, muzeele, așezămintele religioase de ev mediu, Grădina Zoologică, Parcul Chindia, Teatrul Tony Bulandra și Complexul Turistic de Natație.

    Prin participarea la Târg, se dorește asigurarea vizibilității orașului în cadrul industriei de turism, în scopul creșterii numărului de vizitatori ai Vechii Cetăți de Scaun a Țării Românești.

    Targ de Turism Romexpo 2019