Duminică, 2 iunie, începe a IX-a ediţie a BABEL FAST

Festivalul Artelor Spectacolului Târgovişte – BABEL FAST a ajuns la cea de-a IX-a ediţie. Este un festival internaţional, având în vedere nelipsitele, numeroasele şi exoticele prezenţe străine din cadrul fiecărei ediţii.
La ediţia cu numărul IX vor participa 19 ţări: Cehia, Polonia, Rusia, India, Italia, Belgia, Algeria, Franţa, Germania, Marea Britanie, Scoţia, Anglia, Islanda, Macedonia, Israel, Iran, Coreea de Sud, Lituania şi România.
Astfel, între 2 şi 9 iunie, vor avea loc reprezentaţii în următoarele spaţii: Sala Mare, Sala Oglinzilor, Amfiteatrul Liceului „Voievodul Mircea”, Casa Sindicatelor, Centrul Vechi, Piaţa Mihai Viteazul, Curtea Domnească, Parcul Chindia.

Babel FAST Targoviste 2019

Babel FAST Targoviste 2019

PROGRAM BABEL 2019

Duminică, 2 iunie

15:30 Sala Mare a Teatrului Tony Bulandra, Deschiderea oficială
16:00 Sala Mare, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Crimă și pedeapsă, regia: Dumitru Acriș, aprox. 1h
17:30 Amfiteatrul Liceului nr. 2, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Ziua aceea, regia: Oleg Eremin, aprox. 1h
19:00 Piața Mihai Viteazul, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Nunta, regia: Kiril Vîtoptov, aprox. 1h 20:00 Casa Sindicatelor, Colonelul și păsările, regia: Vlad Popescu, Teatrul Ariel Râmnicu-Vâlcea, România; 2h 45 min. (fără pauză)

Luni, 3 iunie
11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
12:00 Foaier, Indian Theatre – A journey from local to global, masterclass de Vidyanidhee Vanarase,
India; 2h
18:00 Sala Mare, M means Magritte, regia: Dimitry Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 1h
19:30 Casa Sindicatelor, Piatra din casă, regia: Alexandru Dabija, Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești, România; 1h 30 min.
21:30 Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, Parada Babel & Paradă Scena Kalejdoskop din Polonia; 1h

Marți, 4 iunie
11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
12:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul est-european cu: Oleg Loevski, Dimitry
Aryupin, Aleksandar Ivanovski, Inesa Pilvelytė, Piotr Kulczyk, Horațiu Mihaiu, Ovidiu Caița; 2h 18:00 Sala Mare, In transit, regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 1h
19:30 Casa Sindicatelor, Julius Caesar, regia: Okbaoui Cheikh, Forssane el Rokeh, Adrar, Algeria; 1h 21:00 Piața Mihai Viteazul, The Heart of Don Juan, regia: Piotr Kulczyk, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

Miercuri, 5 iunie
11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
12:00 Sala Oglinzilor, Yoga for performers, workshop, Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 3h
18:00 Sala Mare, After, regia: Kim so jung, Sangsangchangkko (The Imaginary House), Coreea de Sud; 1h 10 min.
19:00 Centrul Vechi, Fiecare duine (Fiecare om), regia colectivă PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min. 19:30 Piața Mihai Viteazul, Operativi!, regia: Mario Gumina, Eccentrici Dadaro, Italia;1h
20:30 Casa Sindicatelor, Not a children`s game, regia: Albertas Vidžiūnas, Teatrul Alytus, Lituania, 1h 45 min.

Joi, 6 iunie
11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h
16:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul contemporan cu: Jeungwoo Son, Hyungjong Song, Kim So Jung, Scott Johnston, Vidyanidhee Vanarase, Atsushi Kakumoto; 2h
18:00 Amfiteatrul Liceului nr. 2, Smoke like a man, regia: Mickey Yonas, Yafit Levi, Israel; 1h 19:00 Centrul Vechi, Nunta, regia: Kiril Vîtoptov (Laboratoarele Babel – Imago)
20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.
21:00 Piața Mihai Viteazul, Pasărea de Foc, regia: Irina Niculescu, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 40 min.
21:30 Sala Mare, ALBA, regia: Yves Marc, Thèâtre du Mouvement, Franța; 1h 15 min.

Vineri, 7 iunie
11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi
Kakumoto, Japonia; 3h
18:00 Casa Sindicatelor, CUBE, regia: Pavel Knolle, Teatrul Național din Praga – Laterna Magika, Cehia; 1h 19:00 Piața Mihai Viteazul, Fiecare duine (Fiecare om), PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min.
20:00 Sala Mare, Medea Fantasy, regia: JeungWoo Son, The Nomad Production, Coreea de Sud; 1h 20 min.
21:30 Piața Mihai Viteazul, Spectacol de Foc și Muzică Live, The HandPan Project, România; 1h

Sâmbătă, 8 iunie
11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h
17:00 Sala Mare, Sonata Kreutzer, regia: Mc Ranin, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 1h 10 min.
19:00 Casa Sindicatelor, Family Lear, regia: Lee Sunggu, Theater Company Gabyun, Coreea de Sud; 1h 40 min.
20:00 Centrul Vechi, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.
21:00 Piața Mihai Viteazul, Vernisaj de fotografie „In memoriam Sorin Radu”, The HandPan Project, Nomad Flames – spectacol de foc, muzică și dans; 1h

Duminică, 9 iunie
11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
17:00 Sala Mare, We are made of star dust, regia: Scott Johnston, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște,
România; 1h
18:30 Curtea Domnească, Hamlet, regia: Kolbrún Björt Sigfúsdóttir, Brite Theatre, Anglia; 1h 20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.
21:00 Curtea Domnească, Othello, după William Shakespeare, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h